Knihy se těžko vystavují – výběr z Antikvariátu Elpida

5. 2. – 22. 4. 2016
Vstupní hala a kavárna Centra Elpida

Toho Balzaca, Lewise, Brechta nebo Čechova už jste četli? Dobře. A už jste si ho i dobře prohlédli? Knihu totiž netvoří jenom text – je to složité výtvarné dílo, kde každý prvek (i malý detail) je důležitý a může mít podstatný vliv na to, jak vnímáme samotný textový obsah. Začíná to samozřejmě obálkou, která napovídá, o co asi v knize půjde. Předsádky a titulní list připravují potřebnou atmosféru, vhodně zvolený typ písma a jeho uspořádání dokáží text odlehčit nebo zdůraznit jeho vážnost. K tomu se přidávají pochopitelně ilustrace, ale důležitou roli má v knize i prázdné místo nebo druh a gramáž papíru.

Aniž bychom si to pořádně uvědomovali, tak dvě různá vydání stejného textu představují dva odlišné čtenářské zážitky. Vybrali jsme z Antikvariátu Elpida knihy několika významných českých knižních grafiků: Jaroslava Švába, Zdenka Seydla, Libora Fáry, Adolfa Borna a dalších. Mnohé z těchto vydání pravděpodobně znáte, ale zkuste se na ně podívát jinýma očima – jako na výtvarná díla, zasezená v souvislostech edic i kontextu další dobové knižní grafiky. Potom uvidíte, že tak komplexní artefakty, jako jsou knihy, se za sklem vitríny plnohodnotně vystavují opravdu těžko.

Obr.: Výběr z Antikvariátu Elpida

Antikvariát Elpida vznikl na jaře roku 2013, kdy jsme vyhlásili sbírku nepotřebných knih. Knihy se začaly scházet, po jedné po dvou, po taškách i celých knihovnách. Dnes jsou jich stovky. Celé 20. století v pamětech, faktografiích, encyklopediích, románech, cestopisech, ale i v běžných příručkách a průvodcích. Řada z nich zaujme nejen svým obsahem, ale také výtvarným pojetím obálek, ilustracemi a typografií. Knihy pečlivě třídíme, některé vystavujeme, jiné prodáváme na ulici i v kavárnách a výtěžkem z prodeje podporujeme fungování Centra pro seniory.

Přehled všech výstav →