Vážná nemoc či úbytek psychických i fyzických sil mohou znamenat nutnost požádat blízké o pomoc. I takové chvíle patří k životu. A mají řešení.

Praha, 8. 1. 2019 – První volající na Linku seniorů 800 200 007 roku 2019 byla paní, která náhle řeší, jak akutně zajistit správnou péči svým více než osmdesátiletým rodičům. Tatínek trpí Alzheimerovou demencí v pokročilejším stádiu, maminka upadla na schodech, utrpěla vážný úraz a je upoutána na lůžko. I takové situace život přináší. A není v lidských silách být připraven na všechno.

Linka seniorů proto připravila Desatero pečujícího. Může sloužit jako první rozcestník, jak a co zajistit, kde hledat podrobnější informace, na co si dát pozor. Desatero si můžete jednoduše stáhnout ZDE a třeba si ho vložit do knihy nebo diáře, nebo umístit na ledničku, abyste měli neustále na očích, že na péči o svého blízkého nejste sami.

DESATERO PEČUJÍCÍHO

1 – Získejte si co nejvíce informací a zůstaňte v kontaktu s odborníky
Ujistěte se, že dobře rozumíte diagnóze – ptejte se lékařů na prognózu, možnosti podpůrné léčby, rehabilitace či snížení míry bolesti. Po určitém čase si vyžádejte kontrolní vyšetření. Pokud máte pocit, že se vám s lékařem nedaří spolupracovat, nebojte se ho změnit. Vytvořte spolu tým, jehož cílem je dobrá péče o nemocného. Sdílejte dílčí úspěchy.

2 – Pozorujte, naslouchejte a ptejte se
Váš blízký je tím nejcennějším zdrojem informací o tom, co skutečně potřebuje. Všímejte si, kdy je spokojený. Ptejte se, jaká forma pomoci je pro něj přijatelná a úlevná. Buďte trpěliví k němu, ale i k sobě.

3 – Zvažte možnosti financování pomoci
V situaci péče o blízkého můžete využít finanční příspěvek od státu. Nejčastěji se jedná o tzv. dlouhodobé ošetřovné (pozor, k žádosti budete potřebovat vyjádření lékaře ještě před propuštěním z nemocnice) a příspěvek na péči.

4 – Každá rodina je jedinečná
Péče o blízkého se velmi obtížně zvládá v jednom. Neostýchejte se říct si o pomoc příbuzným či přátelům, aby vás vystřídali. Neodmítejte nápady druhých, ač se zdají nestandardní. Důležité je, že fungují.

5 – Nemocný potřebuje cítit oporu
Každý člověk potřebuje cítit, že je respektovaný. Pomoc a podporu nabízejte, ale nenuťte ji násilím. Pokud zrovna nějaký úkon nejde provést, zvažte, zda je nezbytné udělat ho právě teď, a to i za cenu ztráty pohody a klidu.

6 – Superhrdiny můžete být jen chvíli
Je důležité si uvědomit, že i přes všechna naše přání nejsme superhrdinové, ale lidé. Pokud se vám někdy něco nepodaří podle očekávání, nevyčítejte si to. Je normální cítit vztek, zlost i zoufalství. V takových chvílích je užitečné vyhledat podporu či odbornou pomoc.

7 – Nezapomínejte na sebe
Být oporou někomu dalšímu je velmi náročné. V rámci plánování péče proto myslete také na své potřeby. Nechte se vystřídat, dovolte si nechat si odborně pomoci.

8 – Zvažte možnost institucionální péče
Odlehčit vám může pečovatelská služba nebo krátkodobý respitní pobyt. Možná nastane chvíle, kdy bude pro všechny lepší, pokud váš blízký půjde do domova pro seniory nebo hospicu, kde ho budete navštěvovat. Nedávejte si za vinu, že jste péči nezvládli sami.

9 – Inspirujte se u druhých
Nemocný vaši péči možná náležitě neocení. Budou se střídat dny, kdy budete vděční a šťastní, že jste se rozhodli pečovat, a dny kdy budete cítit vztek či lítost a zoufalství. Sdílejte svou zkušenost s lidmi, kteří také pečují nebo pečovali.Inspirujte se u druhých: Co pomáhalo jim? V čem pro ně byla zkušenost cenná? Oporou vám mohou být svépomocné skupiny pro pečující, ale i literatura nebo filmy.

10 – Užívejte si společné okamžiky
Nenechte si kazit společné chvíle potížemi v každodenním fungování, ani nereálnými očekáváními od okolí i sebe samých. Společně strávený čas a sdílená radost budou jednou těmi nejcennějšími vzpomínkami.

Ať se při péči o blízkého člověka potýkáte s jakoukoliv výzvou, Linka seniorů 800 200 007 je vám k dispozici 365 dní v roce od 8 do 20 hodin. Je anonymní a zdarma. Telefonní číslo naleznou senioři i pečující například na všech SIM kartách a telefonních budkách společnosti O2, která Linku podporuje již deset let.

Kontakt pro média
Lada Brůnová ~ lada.brunova@elpida.cz ~ +420 739 659 456

Elpida
Elpida znamená řecky naděje. Je to ale také jméno organizace, která pomáhá seniorům stát se sebevědomou a respektovanou součástí společnosti. V duchu motta Old’s Cool mění Elpida pohled na stáří – provozuje vzdělávací a kulturní Centrum Elpida pro seniory z celé Prahy a krizovou Linku seniorů, založila značku Ponožky od babičky, vydává časopis VITAL, pořádá mezigenerační Old's Cool festival. Zkrátka se snaží, aby čeští senioři vedli plnohodnotný & veselý život.