Elpida pomáhá seniorům už 20 let

V září 2022 jsme oslavili dvacet let existence. K narozeninám jsme si nadělili podcast Old's cool, narozeninovou kolekci Ponožek od babičky, pustili jsme se do knihy Z nuly na sto o dobrém stárnutí a další fázi rekonstrukce sídla na pražském Smíchově v moderní kulturní a vzdělávací Centrum pro seniory.

oslava 20 let

Když jsme začínali, veřejnost si pod pojmem senior většinou představila někoho, kdo pobírá důchod a krmí holuby na lavičce v parku. Takoví senioři už téměř neexistují. Jako skupina velmi rozmanití a vlastně si žádnou škatulku nezaslouží. Věříme, že i díky tomu, co děláme, tohle stereotypní vnímání seniorů ze společnosti mizí.

Za dobu své existence jsme pomohli tisícům seniorů. Na naši Linku seniorů 800 200 007 zavolalo téměř půl milionu lidí v krizi, na padesát tisíc lidí jsme v kurzech naučili pracovat s počítačem a Internetem, dvacet tisíc seniorů čte pravidelně časopis Vital, tisíce zákazníků mají i Ponožky od babičky.

U příležitosti 20. výročí jsme spustili jedinečný podcast s názvem OLD'S COOL. Moderátorka Adéla Paulík Lichková v něm otevírá témata, která vypadají, že se týkají výhradně stáří, ale ve skutečnosti hranice věku a generací už dávno překročila. Jedinečný je také tím, že si Adéla bude k mikrofonu zvát nejen odborníky, ale i samotné seniory. Podcast si můžete už nyní pustit zde.

V lednu 2023 vydáme knihu Z nuly na sto, která má být průvodcem dobrým stárnutím. Tvoří ji deset rozhovorů se seniory, kteří na vlastní kůži prožívají některé z deseti témat - domácí péče, ztráta partnera, celoživotní učení, život v domě s pečovatelskou službou apod. Výjimečné je, že rozhovory psali lidé z Elpidy se svými blízkými. Většinou se s nimi o takto citlivých a osobních tématech bavili poprvé v životě. Rozhovory doplní texty odborníků, kteří reagují na jednotlivé rozhovory a zasazují témata do širšího kontextu.

Aktuálně ve spolupráci s Magistrátem Hlavního města Prahy usilujeme o rekonstrukci objektu bývalé školy v ulici Na Bělidle na pražském Smíchově, kde nyní sídlí. Cílem je vytvořit moderní vzdělávací a kulturní centrum pro seniory, které bude otevřené všem generacím. Speciální narozeninovou kolekci Ponožek od babičky v barvách Elpidy najdete tady.