Neziskovka Elpida spouští e-learning pro seniory Elbot.cz

Tisková zpráva - Praha - 20. listopadu 2023

Kdykoliv a kdekoliv. Tak mohou ode dneška studovat senioři z celé České rupubliky díky e-learningové platformě Elbot, se kterou přichází nezisková organizace Elpida. V prosředí příjemném pro seniory se mohou učit cizím jazykům, ověřovat informace na internetu, pracovat s mobilním telefonem, ale i cvičit a trénovat pameť. 

Nápad na platformu vznikl před několika lety, během covidu. Obě pražská vzdělávací Centra Elpida zůstala ze dne na den zavřená, klienti museli zůstat doma. V ten moment v Elpidě rozjeli vzdělávání na dálku, ke krerému se postupně připojilo až tisíc seniorů.

"Překvapilo nás to a inspirovalo. Víc než 50% našich klientů téměř ze dne na den přešlo do online prostředí, kde se mohli potkávat s lektorem i spolužáky. Byla to jediná možnost, osobně to nešlo. Na základě této zkušenosti jsme se rozhodli, že umožníme moderní způsob výuky všem seniorům z celé republiky," popisuje Jan Bartoš, vedoucí Centra Elpida, zrod myšlenky e-learningové platformy Elbot.cz.

Jedním dechem dodává, že e-learning má především tu výhodu, že zájemce může studovat a bavit se kdy chce on, třeba ve dvě ráno, když nemůže spát. Potřebuje k tomu jen počítač či chytrý telefon a připojení na internet. "Víme, že řada seniorů nemá možnost chodit na kurzy fyzicky, ať už kvůli zdraví nebo proto, že o někoho pečují. A Elbot je cesta, jak se mohou zapojit. Navíc je zcela zdarma," shrnuje výhody Bartoš. Elbot už nyní mimo jiné obsahuje kurz nazvaný "Fakt, jo?", jehož cílem je v pěti instruktážních videích provést seniory zábavně a vtipně nástrhami internetu a naučit je zdravému kritickému myšlení. 

Vývoj platformy od samého počátku podporuje jako hlavní partner NN pojišťovna a penzijní společnost. V nové formě celoživotního vzdělávání vidí obrovský potenciál, a to nejen pro seniory. "Prodlužující se délka života není už jen statistický trend, ale realita pro nás všechny. Už dnešní třicátníci mohou z poloviny počítat s tím, že se dožijí 95 let. Abychom se vysokého věku nejen dožili, ale také si ho užili, potřebujeme k tomu kromě péče o zdraví a dobrého finančního zajištění také silné sociální vazby a schopnost nebát se změn. A právě s tím může Elbot pomoct nám všem - díky moderní formě a kvalitnímu obsahu kurzů se naučíme novým věcem a zároveň si najdeme nové radosti a třeba i přátele v online i opravdovém světě," říká Martin Tesař, mluvčí NN Česká republika. 

Elpida má s Elbotem velké plány. V budoucnu totiž umožní seniorům i vytváření vlastního jednoduchého vzdělávacího obsahu pro ostatní a také nabídne možnost komunikace mezi lidmi se společným zájmem pomocí chatu a diskusních fór. "Naším konečným cílem je provozovat digitální akademii pro seniory, dostupnou kdykoliv a odkudkoliv v ČR v uživatelsky přívětivé podobě pro každého. Vzdělávací obsah chceme nabízet synchronní i asynchronní formou e-learningu, který bude zahrnovat kurzy, audio nahrávky přednášek, podcasty, video, online lekce, články s možností automatického předčítání. Programovací nástroje umožňují učební materiál prokládat interaktivními aktivitami, jako je například digitální pexeso, křížovky, osmisměrky, drug and drop test a další kvízy a cvičení sloužící k upevnění znalostí, tréninku myšlení i zábavě," uzavítá Bartoš.

Kontakt pro média

 

Iveta Čížová ~ PR ~ iveta.cizova@elpida.cz ~ +420 773 480 505

Elpida je nezisková organizace, která od roku 2002 podporuje seniory v aktivním životě. Provozuje 2 vzdělávací centra v Praze, celorepublikovou bezplatnou telefonickou Linku seniorů 800 200 007, vydává časopis VITAL, má dámský pěvecký sbor Elpida a stojí za projektem Ponožky od babičky. Elpida je průkopníkem mediálního vzdělávání seniorů a leaderem ve vzdělávání pracovníků se seniory v lektorské akademii SEFTE. V současné době připravuje unikátní e-learningovou platformu, která umožní seniorům z celé ČR lepší přístup ke vzdělávání i kultuře.