Nový vztah může začít i po šedesátce. Senioři se stále častěji seznamují online

Tisková zpráva – Praha – 2. července 2024

Dovolené, voda, kolo - v létě se daří seznamování více než v chladných zimních měsících. Až čtvrtina Čechů se seznamuje online, mezi seniory nad 65 let vyhledává tento způsob seznámení 6 % z nich. Nehledají nutně jen partnerské vztahy, často jim schází někdo, s kým budou moct vyrazit na procházku nebo na koncert. Nezisková organizace Elpida jim proto nově zprostředkovává online seznamku.

„Samota je to, co lidi ve vyšším věku trápí nejvíce. Samotu označují za větší problém než nedostatek financí či zdravotní problémy,“ říká socioložka Lucie Vidovičová. To lze potvrdit i na základě telefonátů na krizové Lince seniorů, kam se často obrací senioři, kteří s nikým nepromluvili i několik dní.

Její slova potvrzuje lektor a koordinátor e-learningu Ondřej Hlavín z Centra Elpida pro seniory. “To, co vnímáme obecně v našich kurzech je, že vztahy jsou mnohem více na úrovni přátelství. Mluvíme o prevenci samoty. Je to o tom mít někoho, s kým můžu sdílet cokoli,” říká.

Právě proto Elpida rozšířila e-learningovou platformu pro seniory o seznamku, kde si starší lidé budou mohou snadno najít spřízněnou duši. Podle dat společnosti Behavio převažuje mezi lidmi 65+ jako nejčastější způsob seznámení náhodné setkání v baru či restauraci (12 %). Stejné procento seniorů se seznámí přes kamarády, v práci pak 9 %. Seznamování online je i v této věkové skupině na vzestupu, seznámilo se tak 6 % dotázaných. V celé populaci číslo seznámení online dosahuje 22 %, nejvíce ho využívají čtyřicátníci (23 %).

Vztahy 60+

Jak vypadají vztahy lidí v seniorském věku? Jak jsou naplňováni v sociálních zařízeních pro seniory? Co sexualita pro starší lidi znamená? A kde se lidé ve vyšším věku dnes mohou seznamovat? I na to odpovídal nedávný podcast Old´s Cool Elpida. “Je důležité si říct, že sexualita nerovná se sex. Je to široký pojem, který obsahuje vztahy, komunikaci, touhy, vášně, emoce,” říká v podcastu Lucie Šídová, ředitelka organizace Freya, která pomáhá lidem s postižením, seniorkám a seniorům žít naplno. 

Jistý problém při hledání nového protějšku může skýtat skutečnost, že o seznámení stojí více žen než mužů. I na kurzech v Elpidě mají ženy jasnou převahu. “Muže lze potkat například na IT nebo na jazykových kurzech, jak účast je účast žen jasně vyšší,” říká David Drvota z Elpidy. V pečovatelských domovech je to podobné, je tam více žen než mužů. 

V Elpidě už proběhlo představení nové seznamky, senioři na něm měli možnost zadat svůj vlastní inzerát. “Jedna z našich klientek napsala inzerát. Seniorka sedící vedle se jí zeptala se, jestli se může podívat, co tam píše. Komentovala to tak, že vlastně hledá to stejné. Nakonec si vyměnily číslo a možná došlo i k tomu, že našly, co hledaly. Neměly s kým sdílet volný čas, jít na procházku, na koncert,” popisuje Ondřej Hlavín.

Ať už senioři hledají cokoli, nově to mohou hledat na nové online seznamce, kterou najdete zde. Všechny inzeráty si můžete prohlédnout přímo tam, výběr z nich najdete níže.

 

Odkazy:

 

Seznamka pro seniory na e-learningové platformě Elbot

Podcast Elpida: Vztahy 60+. Na lásku a nová přátelství není nikdy pozdě

 

 

 

Kontakt pro média

 

Iveta Čížová ~ iveta.cizova@elpida.cz ~ +420 773 480 505